Arama:

Boy / kilo sağlık tablosu

Boyunuza uygun olup olmadığınızı kontrol etmek için bu tabloyu kullanabilirsiniz.Bu boy / kilo tablosu sadece yetişkin erkekler ve kadınlar için uygundur. 18 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.

18 yaşın altındaysanız veya çocuğunuzun sağlıklı bir kiloda olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, yetişkinler ve çocuklar için uygun olan VKİ sağlıklı kilo hesaplayıcısını kullanın.

Boy / kilo tablosunun yorumlanması

Bu tablo sadece 18 yaş ve üstü insanlar için uygundur.

Zayıf

Zayıflığın altındaysanız bunun birkaç olası nedeni olabilir. Doktorunuz daha fazlasını bulmanıza yardımcı olabilir ve size yardım ve öneride bulunabilir.

Normal

Normal kilo aralığındaysanız, boyunuza göre sağlıklı bir durumdasınızdır. Dengeli bir diyet yemek ve sağlık durumunuzu korumak için günlük yaşamınıza fiziksel aktivite dahil etmek hala önemlidir . Yetişkinler, haftada en az 150 dakika boyunca aktif olmalıdır.

Kilolu

Bu aralıkların herhangi birindeyseniz, boyunuza sahip biri için daha sağlıklısınız. Aşırı kilo, artmış kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabet riski altına sokar. Harekete geçme zamanı gelmiştir.

Obez 1. Derece

Boyunuza göre vücut kalıbınız normal yaşam sürmek için fazla hale gelmiş. Yolun başındayken hemen harekete geçmek gerekir.

Obez 2. Derece

Boyunuza göre vücut kalıbınız normal yaşam sürmek için daha da fazla hale gelmiş. Zorlanacaksınız ama umut halen var.

Obez 3. Derece

Boyunuza göre vücut kalıbınız normal yaşam sürmek için çok daha da fazla hale gelmiş. Artık günlük hayatınızı ciddi bir şekilde tehdit ediyordur. Epey zorlanacaksınız ama umut halen var.

Obez (Süper Obez)

Boyunuza göre vücut kalıbınız normal yaşam sürdürmeye imkan tanımayacak hale gelmiş. Acil tedavi altına girmez iseniz ciddi yaşamsal riskler oluşacak.

Bu tablo tüm yetişkinler için uygun mu?

Bu grafik 18 yaş ve üstü çoğu insan için uygundur. Ancak, çok kaslı bir yapınız varsa uygun olmayabilir.

Bunun nedeni, çok miktarda kaslara sahip olmanın, az miktarda vücut yağınız olsa bile sizi aşırı kilolu veya obez kategorilere sokmasıdır. Örneğin, profesyonel sporcular çok az vücut yağına sahip olmasına rağmen “obez” kategorisine girebilir. Ancak bu çoğu insan için geçerli değildir.

BMI’ye ek olarak bel çevreniz sağlığınız hakkında bilgi verebilir.

 

Bir yanıt yazın