Arama:

Bariatrik Cerrahi

Bariatrik cerrahi, hastanın kilo verme yolculuğunda çok ciddi bir olaydır. Artık canından bezen hasta ölüm riskine rağmen bıçak altına yatmayı tercih eder.

Obezite yaşam boyu süren bir hastalıktır ve tek başına kalıcı bir tedavi önerebilecek hiçbir ameliyat, işlem, diyet veya ilaç yoktur. Yaşamsal alışkanlık ve becerileri değiştiren sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri olan yöntemler, bilinç, bilinçaltı, davranış ve çevre değişimi yapmak zorunludur. Obezite tedavisinde hasta olan mide değil vücudun tümü ve özellikle de bilinç, bilinçaltı, metabolik koşullar, hormonal durumlar ve iştah kontrolüdür. Burada esas olan hastanın kendini yönetme kabiliyetini değiştirmek şarttır. Hastanın yemek yememesi için ağzını dikemeyeceğimize göre bu ağzı kontrol eden mekanizmalara müdahale birinci şarttır. Bu kontrol olmadan obezitenin kısır döngüsünü ve kendini tetikleyen ve besleyen hastalık olma durumunu çözmek mümkün değildir. Önce hastayı ikna etmek çok önemlidir. Bu ikna etme bilinç etkileşimi ve eğitimi ile mümkündür. Yanı akıl verilmelidir ama bu yetmez. Akıl verme sevgi, alaka, ilgi, yardımlaşma, grup aidiyeti ve motivasyonu ile güçlendirilmeli ve teşvik edilmelidir. Bu da yetmez, davranışlar ve yaşamsal aktiviteler değiştirilmelidir. Bu da yetmez hastanın çevresinin ona karşı koruyucu ve kollayıcı etkisini artırmalı, kilo almaya değil vermeye motive bir çevre etkisi oluşturulmalıdır.

İşte bunların tümünün önce söyleyerek, sonra kızarak, arkasından zorlayarak, bunlar da olmaz ise adeta kırbaç gibi zorlayarak, en sonunda da ameliyatla keserek yapmak gerekecektir. Ameliyatı tek çözüm olarak gören hastalar aslında ameliyattan önce kendilerine yapmaları söylenen ve yapmadıklarını acılar içinde yapmak zorunda kalacaklardır. Yine yemeyecek, tat almayacak, haz alamayacak, hareket etmek zorunda kalacak, yemeğin yerine başka motivatörler ve yaşamsal zevkler koymak zorunda kalınacaktır. Ama gerçekten de tüm bunları yapamayan kişilerde ameliyatlar bilince, bilinçaltına, davranışa ve çevreye etki ederek gerçek etkilerini göstermektedir. Aksi halde hastalar ameliyat olmalarına rağmen kilolarını korumakta veya daha da alabilmektedirler.

Dirençli durumlarda ameliyat, ilaçlar, akupunktur, hipnoz, bitkisel tedaviler ile uzun vadeli sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bir yanıt yazın