Vücut ve Hücreler İçin Gereken Mikro Besinler

Gözle görülmeden alınan çok küçük miktarlı vitamin ve mineraller (eser mineraller) mikro besinlerdir.
Suda çözünür vitaminler, C vitamini (askorbik asit) ve B vitamininin 8 üyesi: biyotin, folik asit, niasin , pantotenik asit, riboflavin (B vitamini 2 ), tiamin (B vitamini 1 ), B vitamini 6 (piridoksin), ve B 12 vitamini (kobalamin).
Yağda çözünen vitaminler, A (retinol), D ( kolekalsiferol ve ergokalsiferol), E (alfa-tokoferol) ve K (filokinon ve menaquinone) vitaminleridir .
Sadece A, E ve B 12 vitaminleri vücutta önemli ölçüde depolanır; doku sağlığını korumak için diğer vitaminler düzenli olarak tüketilmelidir.
Temel iz mineraller arasında krom, bakır, iyot, demir, manganez, molibden, selenyum ve çinko bulunur. Krom hariç, bunların her biri metabolizmada ihtiyaç duyulan enzimler veya hormonlara dahil edilir. Demir ve çinko eksiklikleri dışında, gelişmiş ülkelerde mikro mineral eksiklikleri nadirdir.
Diğer minerallerin (örneğin, alüminyum, arsenik, bor, kobalt, florür, nikel, silikon, vanadyum) insanlar için gerekli olmadığı kanıtlanmıştır. Florür, mutlaka gerekli olmamakla birlikte, kalsiyum ile bir bileşik (kalsiyum florür [CaF oluşturarak, diş çürüklerine önler 2 diş mineral matriksi için istikrar sağlar]).
Tüm iz mineraller yüksek seviyelerde toksiktir ve bazıları (arsenik, nikel ve krom) kansere neden olabilir.

Yorum Yazın

OBEZİT Sistemi için uluslararası tüm literatür ve deneyimlerle, ulusal bir çok çalışma ve kaynak yıllarca takip edilip uygulandı ve karma bir program hazırlandı. Hiç kimse tek başına zayıflayıp kilosunu koruyamaz. Bilinç, bilinçaltı, davranış, çevre ve sosyal değişimler şarttır. Bu sebeple programda kendine özgü yapılandırılmış bir sistem mimarisi kullanılmaktadır.