Arama:

Metabolizma nedir? Nasıl Ölçülür?

İnsan vücudunun yaşamsal fonksiyonlarına destek olmak için, tükettiği besinlerin hücreler tarafından yakılması anlamına gelir. Metabolizma vücudun alınan kaloriyi enerjiye dönüştürmesidir. Bu dönüşümün miktarı ve hızını ölçmek için kullanılan terimler vardır.

BMR (Bazal Metabolizma Hızı) ve RMR (Dinlenme Metabolizma Hızı)

Birçok insan için, BMR (Bazal Metabolizma Hızı) ve RMR (Dinlenme Metabolizma Hızı) eşanlamlıdır. Her iki başlık da kabaca aynı kavramı ifade eder ve aralarında çok az bir fark vardır. Ancak gerçek şu ki, BMR ve RMR aslında kilonuzu izlemeye ve kalorilerinizi saymaya başladığında fark yaratır. Bu iki terim arasındaki farkı anlamak, bedenimizi anlamak için ilk adım olmayabilir, ancak yine de önemli bir tanesidir.

Benzerlikler

Bazal Metabolizma Hızı ve Dinlenme Metabolizma Hızı, kişinin 24 saat boyunca dinlendiği takdirde yakılan kalori miktarını tahmin etmek ve nihai olarak ölçmek için kullanılır. Kısacası, bu oranlar, bir insanın vücudunun sağlıklı bir dengede çalışmaya devam etmesi için gereken minimum enerji miktarını bulmak için kullanılır. Bu minimum enerji miktarından kasıt, akciğerlerin nefes alması, kalp atışları, beyin çalışması, vücudumuzdaki organ, doku ve hücrelerin fonksiyonlarını yürütebilmeleri ve normal vücut sıcaklığının korunması olayları için gereken enerjidir.

Kabaca aynı şeyi ölçmelerine rağmen, BMR daha kısıtlayıcı koşullar kullanılarak ölçülürken, RMR daha gevşek koşullar altında ölçülür. Dahası, bir kişinin Bazal Metabolizma Hızını almadan önce gözetilmesi gereken belirli şartlar vardır. Dinlenme Metabolik Hızı ile böyle bir gereklilik uygulanmaz. Son ölçümlerdeki farklılıklar, son değerleri etkileyerek oranlar arasındaki farklara yol açar.

BMR nedir?

Birinin Bazal Metabolizma Hızı, bir canlının (tipik olarak bir insan, fakat çoğu memelinin çoğunun uygulandığı), tamamen dinlenirken ısı verme hızıdır. Birey uyanıkken ölçülür, ancak tamamen dinlenir. Çoğu durumda ve en iyi sonuçlar için test, kişi en az sekiz saatlik uykudan yeni uyandıktan sonra karanlık bir odada gerçekleştirilir. Bu, bireyin en sakin ve dinlenmiş olmasını sağlamak içindir. Test konusunun gerçekten sekiz saat boyunca dinlendiğinden emin olmak için çoğu kişinin geceyi test tesisinde geçirmesi gerekir.

Doğru sonuçlar ve tahminler alabilmek için, bireyin teste devam ederken herhangi bir ekstra enerji harcamaması zorunludur. Her türlü gereksiz efor, okumaları mahvedebilir ve testin yeniden yapılması gerekebilir. Çoğu test tesisi, tamamen dinlenebilmeleri için konaklamalı ve girmeden önce 12 saat oruç tutmalarını ister. Oruç tutma gerekliliği, test sırasında sindirim sistemlerinin bile çalışmamasını sağlamak içindir. BMR’nin amacı, vücudun tamamen dinlenirken çalışmasını sağlamak için ne kadar enerjinin gerekli olduğunu bulmak olduğundan, test sırasında salınması gereken tek enerji, hayati organları ve işlevleri sürdürmek için gereken şeydir.

RMR nedir?

Dinlenme Metabolizma Hızı, Dinlenme Enerji Harcamaları (REE) olarak da bilinir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu test, uykuda veya dinlenirken vücudu mükemmel homeostazda tutmak için ne kadar enerji gerektiğini ölçmektedir. Bu test birey uykuda iken yapıldığı için BMR testinden çok daha az kısıtlayıcıdır. Bireyin test tesisinde uyumasını ya da test yapılmadan önce en az sekiz saat uyumasını gerektirmez.

BMR testi gibi, RMR testi de bireyin en üst düzeyde rahatlama için uzanırken dinlenmesini gerektirir. Test günün herhangi bir saatinde yapılabilir ve genellikle üç veya dört saatlik açlıktan sonra yapılır. BMR testi gibi, RMR testi de nefes alma, kalp atışı ve normal bir sıcaklık gibi temel vücut fonksiyonlarını korurken 24 saat içinde yaktığınız enerji miktarını ölçmek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, fark, RMR okumasının, yemek yerken ve germe, yürüme, banyoya gitme vb. gibi hafif aktiviteler yaparken yakılan kalori sayısını da içermesidir.

Ne ölçülür?

Hem BMR hem de RMR, istirahatte yaktığınız kalori miktarını tahmin eder, ancak RMR, ihtiyaçları belirlerken ek faktörleri dikkate alır. BMR, bazal enerji harcamanızı veya BEE’nizi ölçer. BEE, nefes alma, kan dolaşımını yapma ve hücreleri büyütme ve onarma gibi en temel vücut fonksiyonlarınızı sürdürmek için yaktığınız kalori miktarının 24 saatlik bir tahminidir. RMR dinlenme harcamalarınızı ölçer. REE, temel bedensel fonksiyonları koruyarak 24 saatlik bir süre içinde yakacağınız kalori miktarını belirler, fakat aynı zamanda yemek yeme ve az miktarda aktivite yapmada yakılan kalori sayısını da içerir.

Nasıl Ölçülür?

BMR ölçümü RMR’den daha kısıtlayıcıdır. BMR’nin ölçülmesi bir hastanede veya laboratuvarda gerçekleşen ve deneklerin geceyi geçirmesini gerektiren klinik bir prosedür gerektirir. BMR sabah sekiz saat uyuduktan ve denek yatmadan 12 saat oruç tutulduktan sonra ilk kez alınır. RMR bir pijama partisi gerektirmez ve üç ila dört saatlik bir oruçtan sonra günün herhangi bir saatinde ölçülür. Her ikisi de ihtiyaçları belirlemek için dolaylı kalorimetri kullanır. Dolaylı kalorimetri, belli bir süre boyunca vücut tarafından üretilen oksijen ve karbondioksit miktarını ölçer.

RMR ve BMR terimleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılır. Ama gerçekten aynı şeyi mi kastediyorlar? Aynı şekilde mi ölçülüyorlar? Neyi ölçmeye çalışıyorlar?

Metabolizma hızı, solunum, kan dolaşımı ve sıcaklık düzenlenmesi için gereken kalori sayısını gösterir. Tüketilen yiyecekleri sindirmek ve emmek ve günlük yaşamın faaliyetlerini hızlandırmak için kaloriler de gerekir, başka bir deyişle, metabolik oran, 24 saat boyunca dinlenmekten başka bir şey yapmazsanız ne kadar kalori yakacağınızın tahminidir. Vücudunuzun çalışmasını sağlamak için gereken minimum enerji miktarını temsil eder.

BMR, Bazal Metabolizma Hızı olarak tanımlanır. BMR, Bazal Enerji Harcama veya BEE ile eşanlamlıdır. BMR ölçümleri, tipik olarak 8 saat uykudan sonra, sindirim sisteminin etkin olmamasını sağlamak için 12 saat oruç tutma ve denek yaslanmış bir pozisyonda durduktan sonra uyanma üzerine karanlık bir odada alınır.

RMR, Dinlenme Metabolik Hızı olarak tanımlanabilir. RMR, Dinlenme Enerjisi Harcama veya REE ile eşanlamlıdır. RMR ölçümleri tipik olarak BMR’den daha az kısıtlı koşullar altında yapılır ve denekten testten önce geceyi test tesisinde uyuyarak geçirmesini gerektirmez.

Hem BMR hem de RMR, doğrudan veya dolaylı kalorimetri yoluyla gaz analizi ile ölçülür, ancak yaş, cinsiyet, boy ve kilo kullanılarak yapılan bir denklemde kabaca bir RMR tahmini elde edilebilir

Metabolizma hızı nasıl hesaplanır?

Bazal metabolizma hızınızı hesaplamanız için en çok kullanılan Harris-Benedict Denklemini aşağıda bulabilirsiniz.

Erkekler= 66 + ( 13.7 x Kilogram olarak ağırlık) + ( 5 x santimetre olarak boy ) – ( 6.8 x yaş )
Kadınlar= 655 + ( 9.6 x Kilogram olarak ağırlık) + ( 1.7 x santimetre olarak boy ) – ( 4.7 x yaş )

Kilonuzu korumak için, tükettiğiniz kalorilerin yaktığınız kalorilere eşit olması gerekir. Yiyecek etiketlerini kullanarak yediğiniz kalori miktarını kolayca tahmin edebilirsiniz, ancak yaktığınız kalori miktarını belirlemek biraz daha zordur. Terimler genellikle birbirinin yerine kullanılsa da, bazal metabolik hız ve dinlenme metabolik hızı, temel vücut fonksiyonlarını sürdürmek için enerji gereksinimlerini tahmin etmek için kullanılan iki farklı tekniktir.