Arama:

Vücut ve Hücreler İçin Gereken İç Üretim Moleküller: Örnek– Mutluluk Hormonları

Dışarıdan alınan makro ve mikro besinler sayesinde bazıları bunların parçalanması ile, bazıları bunların birleştirilmesi veya kaynaştırılması ile bazıları ise bunlardan tamamen yeni bir sentez yapılması ile vücut içinde biyolojik faaliyetler, kimyasal tepkimeler, hücreler, dokular, organlar ve daha bir çok vücut bileşeni için bilinen veya bilinmeyen bir çok iç üretim molekülleri vardır.  

Beslenme konusuna yaptığımız yeni tanımlamaya göre, biyolojik faaliyetler, kimyasal tepkimeler, hücreler, dokular, organlar ve daha bir çok vücut bileşeni için gerekenleri sağlama işleminin tümüne beslenme faaliyeti demiştik.

Bu gerekliliklerin çoğu dışarıdan alındığı gibi, bir hücre için gereken herhangi bir element de o hücrenin dışında üretilip ona gönderilmesi, yani o hücrenin beslenmesi, desteklenmesi gereklidir.  Bu desteklenme, gerekli ihtiyacını sağlamak için bazen vücut içinde proteinler sentezlenir, enzimler meydana getirilir, hormonlar üretilir ve hücreye gönderilir. Bu çok uzun ve moleküler tıbbi konuya çok girmeden aşağıdaki resimde mutluluk hormonları olarak adlandırılan ve vücutta sentezlenerek ilgili hücrelere ulaştırılması gereken elementler verilmiştir.

Bu iç üretim ile hücresel besin olarak tarafımızdan ima edilen moleküllerin, sentezi ve hücrelere ulaştırılması kadar, üretim uyaranları da çok ayrı ve detaylı mekanizmalara bağlıdır. Burada vurgulamak istediğimiz nokta; bu hormonların salgılanması için gereken temel insani, yaşamsal ve yaradılış özelliklerindeki değişim veya kısıtlamalar ile bünye bu hormonları salgılamak için yemeye, oral tatmine ve gıda alımına bağlanmıştır.

OBEZİT Sisteminde; Bilinç, Bilinçaltı, Davranış ve Çevre değişimleri sırasında yürüttüğümüz en önemli mücadele: buradaki biyomoleküler hücresel bağımlılığın yemekle giderilmesini değiştirmektir.

Bir yanıt yazın