Kişisel Zararları

 

 

 

Obezite büyük resim olarak sonuçta yaşam süresini kısaltır. Tabloda, hangi yollar ve hastalıklara ne kadar kısalttığı açıkça verilmiştir. Ancak kör fare misaliyaşam süresini kısaltma hemen göremeyeceğimiz,  uzun etkili bir zehir olduğundan, inandırıcı veya caydırıcı gelmeyebilir. Peki ya yaşam kalitemizi, yaşamdan haz almaya dayalı beklenti ve tercihlerimizi engellemesi ve erteletmesi ne olacak.

 

 

 

İnsan mutluluk veren, endorfin, serotonin, dopamin salgılatan egzersiz, spor, dans, hareketlerin eksikliği, kasların salgıladığı laktik asidin beyine yaptığı narkotik ve mutlu edici etkisinin eksikliği ne olacak.

 

 

 

Çocuklarımızla aktif eğlence ve hareket yapamamamın eksikliği, cinsel yaşamdan uzaklaşma ve kişisel tatmin eksikliği, bu eksiklikleri gidermek için anlamsızca ve rahatsız edici davranış ve uygulamalara girişmek…

 

 

 

 

Giyim kuşam, yürüyüş, oturuş, yatma, kalkma, çevresel algı ve insanların rahatsız edici veya alaycı bakışları kimin umurunda… Sonuçta hastalık ta olsa, davranış ve tercih de olsa rahatsızlığın büyüğünün obez birey kendine vermektedir. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi sağlıklı yaşam süresinin kısalması en büyük sonucudur ve ortalama 7,3 yıl kısaltmaktadır. Ancak bu kısalmanın dışında, arada geçen yaşamın sağlıksızlığı, zorluğu ve gizli mutsuzluğu da obez bireye diğer zararlar olarak kalmaktadır.

Yorum Yazın

OBEZİT Sistemi için uluslararası tüm literatür ve deneyimlerle, ulusal bir çok çalışma ve kaynak yıllarca takip edilip uygulandı ve karma bir program hazırlandı. Hiç kimse tek başına zayıflayıp kilosunu koruyamaz. Bilinç, bilinçaltı, davranış, çevre ve sosyal değişimler şarttır. Bu sebeple programda kendine özgü yapılandırılmış bir sistem mimarisi kullanılmaktadır.